چگونگي بكارگيري اشعه ايكس در تجهيزات پزشكي


چگونگي بكارگيري اشعه ايكس در تجهيزات پزشكي

   گذري بر تاريخچه اشعه ايكس

در چند سال گذشته يعني حدودا سال 1895 ميلادي شخصي به نام (ویلهلم کنراد رنتیگن) كه يك فيزيكدان بود اشعه ايكس را كشف كرد . اين فيزيكدان بر روي پرتوهاي كاتدي كار مي كرد و به طور اتفاقي متوجه شد كه وقتي الكترون ها به مواد سخت برخورد مي كنند پرتوهاي ناشناخته اي به وجود مي آورند . و چون براي (ویلهلم کنراد رنتیگن) اين پرتوها ناشناخته بود و نمي دانست چه اسمي بر روي آنها بگذارد تصميم گرفت به آنها پرتو ايكس يا همان مجهول بنامد .

چگونگي بكارگيري اشعه ايكس در تجهيزات پزشكي:

غالبا اين پرتوهاي ايكس قدرت نفوذ و عبور زيادي دارند و راحت از اجسامي مانند (كاغذ ، مقوا ، فلزهاي سبك ، گوشت و ...) ميگذرند . ولي لازم به ذكر است كه اشعه ايكس از مواد سنگين مثل (فلزات سنگين و استخوانهاي بدن انسان) نمي گذرند ولي از گوشت بدنمان چون سبك است به راحتي عبور ميكند . و به همين خاطر است كه در تجهيزات پزشكي مانند ( دستگاه راديولوژي و دندانپزشكي و راديوگرافي و راديوتراپي و ... ) در علم پزشكي از آن استفاده ميكنند . در بالا گفتم كه اشعه ايكس در راديوتراپي كاربرد دارد منظورم اين بود كه پزشكان براي بهبودي در اين بيماران به غده سرطاني اين اشعه را مي تابانند . و در راديوگرافي پزشكان ابتدا به شخص مايعاتي مانند سولفات باريوم ميدهند تا پوششي دور روده و معده شخص ايجاد شده و سپس راديوگرافي انجام مي دهند . طبق يافته هاي موجود تصويربرداري اشعه ايكس يكي از رايج ترين تكنيك هاي مورد استفاده در پزشكي بوده كه شامل روش هاي كم هزينه نسب به MRI و CT  مي باشد .

تجهیزات پزشکی شامل (دستگاه بخور سرد، دستگاه وکیوم آقایان، پماد زخم بستر، تشک مواج و.... ) از جمله تجهیزات تبلیغاتی فروشگاه Dam  می باشد

 شايد تصويربرداري با اشعه ايكس به نسبت MRI و CT اطلاعات كمتري به پزشك بدهد ولي در مواقع اورژانس نسبت به روش هاي ديگر مفيد تر خواهد بود . در واقع با كشف رنتيگن در اين علم ، باعث شد كه دانشمنداني مانند ( تامسون ، بور، رادرفورد ، ماری کوری و ... ) جرقه اي درونشان زده شده و به فعاليت هاي جديدي دست پيدا كنند . به مرور زمان پرتوهاي ايكس در علم پزشكي و تجهيزات پزشكي به عنوان يكي از ابزارهاي اساسي در فناوري هاي مربوطه شناخته شد . پس در كل اين اشعه ايكس به پزشكان كمك كرده تا بهتر بتوانند شكستگي در استخوانها و بيماريهاي لثه و عفونت در استخوانها و تومورهاي مختلف را به راحتي تشخيص دهند . غالبا اين تجهيزات پزشكي كه با اشعه ايكس كار مي كنند در همه اورژانس ها  و مراكز درماني به راحتي قابل مشاهده بوده و در دسترس همه پزشكان به آساني مي باشد . در واقع اين اشعه ايكس شكلي از پرتوهاي الكترومغناطيسي مانند نور مرئي و اشعه مادون قرمز و امواج راديويي و ... هستند كه در مقايسه با ساير پرتوها داراي انرژي بيشتري مي باشند . لازم دانستم كه اين نكته را يادآوري كنم كه زنان باردار حتما قبل از استفاده از اشعه ايكس در صورت امكان با پزشك خود مشورت لازم را داشته باشند .

انواع پرتوهاي X ( ايكس )

در كل دو نوع پرتو ايكس داريم كه عبارتند از :

1- پرتو ايكس تكفام (كه داراي طول موج خاصي بوده) و 2-  پرتو ايكس سفيد ( پرتو ایکسی که تکفام نبوده و دارای طول موج‌هایی در بازهٔ λ۱ تا λ۲ است ) .

و مي توان به يكي ديگر از كاربردهاي اين اشعه اينگونه اشاره كرد كه براي ضد عفوني كردن يكسري از تجهيزات پزشكي مانند دستكشها و سرنگهاي جراحي مورد استفاده قرار ميگيرد . و به اين خاطر اين تجهيزات پزشكي (سرنگ هاي جراحي و دستكش ها) را با اشعه ايكس ضد عفوني ميكنند چون در غير اينصورت ضدعفوني نخواهند شد .

 

 

 

 

 

 

 


قیمت تجهیزات پزشکی دستگاه وکیوم آقایان دستگاه بخور سرد


ثبت نظر