چقدر از علم پزشكي هسته اي آگاهي داريد؟


چقدر از علم پزشكي هسته اي آگاهي داريد؟

 آيا از خود پرسيده ايد كه پزشكي هسته اي چه فرقي با رشته هاي ديگر پزشكي دارد؟ امروز مي خواهم در مورد آن در علم پزشكي با هم گفتگو كنيم . اين رشته پزشكي با وجود 60 سال قدمت ، شامل يكي از رشته هاي پزشكي محسوب شده كه پزشكان با كمك مواد راديو اكتيو به درمان بيماران خود مي پردازند . در حقيقت مركز تحقيقات پزشكي هسته اي اولين مركز تحقيقاتي در خصوص پزشكي هسته اي بوده كه از زمان تاسيس آن سهم عمده اي در پرورش پزشكان متخصص داشته است . و مي توان يكي از خصوصيات مركز تحقيقات پزشكي هسته اي را بالا بردن سطح سلامت جامعه برشمرد .

* ميزان فرسودگي تجهيزات پزشكي هسته اي در ايران چقدر است

خوانندگاه محترم توجه بفرمایید که عباراتی نظیر (قیمت تجهیزات پزشکی- دستگاه وکیوم آقایان- دستگاه بخور سرد- تشک مواج) از جمله عبارات تبلیغاتی در حوزه ی تجهیزات پزشکی مربوط به فعالیت فروشگاه dam.ir  می باشد.

مسلما ميدانيم كشور آمريكا در همه زمينه ها شيطنت هاي خاصي نسبت به ايران دارد يكي از اين شيطنت ها را مي توان به ورود تجهيزات پزشكي به كشور را اشاره كرد . مي توان به يكي از مشكلاتي كه در پزشكي هسته اي در كشور وجود دارد به فرسودگي تجهيزات پزشكي هسته اي آن اشاره كرد. كه اين موضوع بيشتر بر مي گردد به تحريم ها و يكسري محدوديت هايي كه توسط كشورهاي غربي در چند سال گذشته در علم پزشكي صورت گرفته است . به قطع يقين چون اين تجهيزات پزشكي هسته اي گران مي باشند پس بايد دولت كمك هاي مالي خود را به وزارت بهداشت كرده تا بتوانند اين كاستي ها را برطرف كنند .

 ولي خوشبختانه با برجام در اين حوزه تصميمات خاصي اتخاذ شده است و مي توان براحتي تجهيزات پزشكي كه براي نياز پزشكي هسته اي مي باشد را وارد كرد . پس با اين وجود بايد از پسابرجام براي ورود تجهيزات پزشكي پيشرفته براي پزشكي هسته اي استفاده كرده و يقينا به كمك مالي دولت به پزشكان اين حوزه نياز خواهيم داشت .

* ميزان توليد داروهاي هسته اي در ايران

حدودا از دهه 70 به بعد ايران توانست توانمنديهاي خاصي در حوزه پزشكي هسته اي به دست آورد كه اين پيشرفت را مديون زحمات پزشكان عزيز كشورمان هستيم . با وجود سازمان انرژي هسته اي در كشور يكسري از تجهيزات پزشكي و مواد اوليه براي تهيه دارو در داخل توليد و حتي به خارج از كشور نيز صادر مي شود . البته لازم به تذكر است كه با وجود همه اين امكانات باز هم مواد اوليه اي مانند (موليبدون) به كشور وارد ميشود .  ولي تمام تلاش پزشكان بر اين بوده تا در آينده در داخل كشور اين مواد اوليه (موليبدون) كه در دستگاه هاي راديولوژي به كار مي رود به مرحله توليد در كشور برسد .

* آيا پزشکی هسته ای شامل كم عارضه ترين روش هاي پزشكي ميباشد؟

شايد به باور غلط برخي افراد كه درمان بيماري به روش پزشكي هسته اي پر خطر بوده ولي اينگونه نيست زيرا موادي كه به بيمار تزريق مي شود طي آزمايشاتي صورت ميگيرد . و به همين خاطر جزء درمانهاي بي خطر بوده و به جرات مي توان گفت كه عوارض اين مواد خيلي كمتر از موادي است كه در راديولوژي از آن استفاده مي كنند . در ضمن كاربردي كه امروزه پزشكي هسته اي در بيشتر شاخه هاي پزشكي دارد عبارتند از : (کاردیولوژی ، انکولوژی ، ارتوپدی ، نفرولوژی و اندوکرینولوژی) .

پس در نتيجه مي توان با تكنيك درمان پزشكي هسته اي از مبتلا شدن به برخي بيماري ها جلوگيري كرده كه با اين تشخيص زود از عواقب بعدي بيماري جلوگيري كرده ايد .

و در آخر گروه DAM با فعاليت در زمينه تجهيزات پزشكي هسته اي ميخواهد تا با واردات برخي از اقلام پزشكي هسته اي در بالاترين سطح به بيماران سرطاني خدمات ارائه كند . و شعار شركت DAM هميشه اين بوده كه بيماري سرطان پايان زندگي بشر نيست و نخواهد بود .


 

مطالب مرتبط:

چگونگی بکارگیری اشعه ایکس در تجهیزات پزشکی

 

 

 

 

 

 

 


قمیت تجهیزات پزشکی دستگاه وکیوم آقایان دستگاه بخور سرد


ثبت نظر