پيشرفت هاي نوين در حوزه تجهيزات پزشكي


پيشرفت هاي نوين در حوزه تجهيزات پزشكي

 بدون شك با دستيابي به پيشرفت هاي اخير در علم پزشكي و ساخت تجهيزات پزشكي (تجهیزات پزشکی هسته ای، تجهیزات پرتو پزشکی ، دستگاه اتوکلاو، تخت معاینه، دستگاه بخور سرد، دستگاه وکیوم آقایان و ...) نقش بسيار حياتي را در بهبود وضعيت بيماران داشته است . كه حتي بعضي از بيماران به خاطر مبتلا شدن به بيماري از انجام كارهاي روزمره خود عاجز شده اند كه با كمك اين تجهيزات مي توانند براحتي به زندگي خود ادامه دهند .

اصولا طراحي و ساخت اين تجهيزات پزشكي بر اساس يك سري اهدافي مانند  تشخيص و درمان و عمل جراحي روي بيماران مورد استفاده قرار ميگيرند . به طور مثال : می توان از دستگاه وکیوم آقایان نام برد، که بسیار در درمان بیماران موثر بوده است، به نسبت پيشرفت تجهيزات پزشكي در زمينه توليد فرآورده هاي دارويي نيز در اين سال هاي اخير پيشرفت هاي چشمگيري در كشور داشتيم كه نقش مهمي در بهبود نظام سلامت داشته است . در ضمن پيشرفت در اين زمينه بيشتر به خاطر تقويت در بهبود و درمان بيماراني كه در گذشته به بيماري هايي دچار بودند و هيچ راه درماني برايشان نبوده ساخته شده است . اساسا اين عوامل دست به دست همديگر دادند تا استانداردهاي حوزه بهداشت و درمان هم در كشورهاي توسعه يافته و هم در حال توسعه به پيشرفت خوبي دست پيدا كنند . امروزه با وجود فناوري هاي نويني كه در عرصه پزشكي وجود دارد يك ارتباطي بين آنها به وجود آمده كه اغلب پزشكان براي راه درمان نيازمند به اين تجهيزات هستند . طبق بررسي هاي بدست آمده در سه دهه گذشته پيشرفت ها ي چشمگيري در زمينه هاي نانوفناوری، روش‌ها و تکنیک‌های انجام اعمال جراحی و تصویربرداری و ... شده است . لازم به ياد آوريست كه صنعت جهاني تجهيزات پزشكي ، هر ساله طبق برنامه هاي خاص و ويژه از هزاران محصول خود رونمايي به عمل مي آورد . يكي از عواملي كه باعث شده تا اين صنعت به رشد خوبي دست پيدا كند شيوع بيماري هاي خاص و همچنين ترس از مبتلا شدن مردم به اين بيماري ها ميباشد . البته بايد قبول كرد كه پيشگيري از خطاهاي پزشكي و افزايش سطح آگاهي بيماران و همچنين گزارش هاي اعلام شده از طرف رسانه هاي گروهي نيز بي تاثير نبوده است . جاي بسي اميدواريست كه كشور ما نيز در اين صنعت پيشرفت روزافزوني داشته كه اين تحقيق و بررسي توسط محققان موجب شده تا مراحل درمان اوليه بيماران با موفقيت انجام شود . به نقل از رئيس هيئت مديره انجمن توليدكنندگان تجهيزات پزشكي ، دندانپزشكي و آزمايشگاهي به جرات مي توان گفت كه ايران از نظر كميت و كيفيت تجهيزات جزء برترين كشورها مي باشد . طبق آخرين بررسي ها در ايران بيش از 80 شركت توليدي در زمينه تجهيزات پزشكي فعال بوده كه حدود 75 % از نياز كشور را در اين زمينه تامين مي كند .

خوانندگان عزیز این مطلب لطفا توجه بفرمایید که عبارات کلیدی و تبلیغاتی این مقاله شامل تجهیزات پزشکی از قبیل: دستگاه بخور سرد / دستگاه وکیوم آقایان / پماد زخم بستر / دستگاه وکیوم می باشد.

دليل كاهش آمار مرگ و مير در بيماران

اگر خيلي ساده فقط اتاق هاي بيمارستان ها را در اين چند سال را با سالهاي گذشته مقايسه كنيد راحت تر متوجه اين پيشرفت شگفت انگيز خواهيد شد . با بالا رفتن سطح آگاهي افراد در حوزه بهداشت و استفاده از تجهيزات پزشكي در تشخيص بيماري ها موجب شده كه آمار مرگ و مير در سطح دنيا كاهش پيدا كند . با كمك اين تجهيزات پزشكي ، پزشك سريعتر به مداواي بيماران پرداخته و بيمار در كمترين زمان سلامت خود را بدست مي‌ آورد . اگر بخواهيم جامع تر در خصوص فناوري سلامت صحبت كنيم بايد هر نوع عامل مداخله كننده اي كه در روند درمان بيمار نقش دارد را مورد توجه قرار داد . كه اين عوامل مداخله كننده شامل فرآورده هاي دارويي و ابزارها و تجهيزات پزشكي و راهكارهاي درماني و ... در حوزه سلامت مي باشد . امروزه در سراسر دنيا برخي از افراد استفاده از تجهيزاتي مانند (صندلی چرخ‌دار، دستگاه ضربان‌ساز قلب ، سرنگ انسولین و...) از ضروريات اوليه آنها براي ادامه زندگيشان مي باشند . و در پايان فناوري پزشكي در اكثر كشورها  5/6 % از هزينه هاي سلامت را به خود اختصاص داده كه در مقابل اين سهم ناچيز نقش مهمي در بهبود بيماران دارد .

پيشرفت هاي نوين در حوزه داروهاي نوين

در كشور ما صنعت دارو به قدمتي بيش از 6 دهه ميرسد كه به همين منظور كشور ما در رتبه نخست كشورهاي منطقه قرار گرفته است . در گذشته تقريبا 15% از نيازهاي دارويي در كشور تامين ميشد ولي امروزه 96% از داروها در داخل كشور توليد مي شود . امروزه محققان براي توليد داروهاي نوتركيب از جانداران دريايي و حيوانات تراريخته و گياهان استفاده مي كنند . بر طبق آمار بدست آمده از سوي مهندسي ژنتيك حدود يك سوم داروهاي مصرفي از گياهان بدست مي آيند ولي متاسفانه فقط 10% از داروهاي گياهي شناسايي و تشخيص داده شده است . موجودات دريايي عموما بر اساس بخشي از مكانيسم سوخت وساز خود تركيباتي را توليد ميكنند كه براي ما انسان ها بسيار مفيد مي باشند . ولي اكنون فقط 1% از جانداران دريايي در توليد داروهاي نو تركيب مورد بررسي واقع شده اند . در برخي از موجودات دريايي مانند (جلبك ها ، اسفنج‌ها و مرجان‌ها) يك تركيباتي وجود دارند كه از خواص ضد التهابي و ضد ويروسي و... برخوردارند . در بسياري از كشورها محققان در حال انجام يك سري تحقيقاتي هستند و تمام تلاش خود را خواهند كرد تا از اين مواد براي توليد بيماري هاي مختلف استفاده كنند .


 

 مطالب مرتبط:

 پيشرفت هاي نوين در حوزه تجهيزات پزشكي

نقش فضاي مجازي در فروش تجهيزات پزشكي

نقش تست كاليبراسيون در تجهيزات پزشكي

 

 

 

 


قیمت تجهیزات پزشکی دستگاه وکیوم آقایان دستگاه بخور سرد


ثبت نظر