نقش فناوري نانو در زمينه تجهيزات پزشكي


نقش فناوري نانو در زمينه تجهيزات پزشكي

   با پيشرفتي كه در زمينه فناوري نانو در سال هاي اخير در حوزه پزشكي شده مي توان به جرات گفت كه اين فناوري روشي براي توليد حسگرها مورد استفاده قرار مي گيرد . اين فناوري در حقيقت مي تواند نقش مهمي در گسترش محصولات بافتي مهندسي شده و مصنوعي كه كاربرد زيادي در حوزه پزشكي دارد را داشته باشد . اساسا اين فناوري در زمينه هاي مختلفي مانند ( افزايش سرعت در تشخيص ژن ها  و تشخص دارو و بهبودي آنها و... ) خدمات زيادي را ارائه مي دهد .

موارد استفاده نانو در تجهيزات پزشكي

فناوري نانو امروزه در تجهيزات پزشكي)  پزشکی هسته ای، تجهیزات  ساده تری همانند دستگاه بخور سرد، دستگاه وکیوم آفایان و.....)زياد مورد استفاده واقع مي شود كه به عنوان نمونه به چند مورد اشاره مي كنم كه عبارتند از :

در فناوري نانو از رنگ هاي فلورسنت براي نشانه گذاري مولكول ها و در ليزرها براي نشان دادن واكنش هاي زيستي و در ميكروسكوپ هاي نوري مورد استفاده قرار مي گيرد . در ضمن رنگ هاي فلورسنت هميشه براي شناسايي ژن ها حساسيت كافي را نداشته و عموما در مورد ژن هايي كه از هم جدا و تفكيك نشده اند جواب دقيقي نخواهد داد . اين فناوري نانو اين قابليت را داشته كه چندين محصول جديد را براي افزايش توانايي در نشان دار كردن و شناسايي ژن هاي نامشخص را وارد بازار كند . گاهي اوقات بايد براي جبران قسمتي از بدن جسمي در بخش خاصي قرار داده شود كه به آن كاشت يا ايمپلنت گفته مي شود . اين كاشت ها كارايي هاي متفاوتي دارند كه به عنوان نمونه مي توان به جايگزين كردن مفصل زانو و فنرهاي بازكننده شريان و دستگاه تنظيم ضربان قلب و ... اشاره كرد . در مواردي كه در قسمت بالا گفتم اين پيوندها بايد به گونه اي در بدن صورت بگيرند كه با بافت هاي بدن سازگاري داشته باشند . به عنوان مثال اگر اين كاشت براي اتصال و بازسازي استخوان ها باشد بايد اطمينان به بيمار داده شود جهت چسبيدن سلول ها ولي در فنرهاي بازكننده رگ چنين چيزي نبايد باشد . در اين چند سال طي آزمايشات زياد مشخص شده كه خصوصيات فيزيكي و شيميايي مواد ، هر دو در قابليت چسبيدن سلولها و بيومولكولها بسيار موثراند . وقتي حفره هاي زيادي بر روي سطح ماده تشكيل شوند مي توانند در اتصال سلولي نقش بهتري داشته ولي در سطح صاف حداقل ميزان به سلول ها را ممكن خواهد كرد .

خوانندگان عزیز و ارجمند این متن در جریان باشید که، فروش تجهیزات پزشی، دستگاه وکیوم آفایان و دستگاه بخور سرد و قیمت تجهیزات پزشکی از جمله عبارات کلیدی و تبلیغاتی این مقاله می باشد.

بهبود کارایی ادوات و تجهیزات پزشکی در فناوري نانو

همانطور كه در ابتدا گفتم از كاربردهاي ديگر اين فناوري مي توان به بهبود كارايي ابزاري و ادوات پزشكي اشاره كرد كه مي توانند وظايف پيچيده اي را انجام دهند . كه اكثرا از وظايف ادوات معمولي كه در اندازه هاي بزرگ تر تهيه شده اند خارج است . مثلا ادوات پزشكي كه از 50 نانومتر كوچكترند به آساني وارد سلول ها شده ولي ادوات پزشكي كوچكتر از 20 نانومتر فقط مي توانند از جداره رگ ها ي خوني عبور كنند . و سپس اين ادوات به آساني مي توانند با مولكول هاي موجود بر روي سطح و داخل سلول ها ارتباط داشته به طوري كه اين ارتباط منجر به تغيير مولكول ها نشوند . اندازه و ميزان نانو ادوات اكثرا خيلي كوچكتر از اندازه سلول هاي انساني بوده كه به عنوان مثال اين نانو ادوات قابليت شناسايي و تصوير برداري از تومورهاي كوچك را دارند . تا به امروز گام هاي زيادي در اين عرصه گرفته شده و طبق پيش بيني هاي انجام شده طي سال هاي آينده پيشرفت هاي چشمگيري در اين بخش صورت خواهد گرفت .

كارايي ابزارهاي هوشمند در تكنيك هاي جراحي

امروزه با فناوري نانو اين امكان رابه پزشكان خواهد داد تا در مراحل خدمات به بيماران بيشترين دقت را انجام داده و پارامترهاي فيزيولوژيكي و بيومكانيكي را با دقت كنترل كنند . وسايلي مانند (چاقو ، انبر ، گيره ، مته ) مي توانند به نانو حسگرهايي متصل شوند كه كاراييشان بالا رفته و اطلاعات مفيدي را در حين عمل جراحي به پزشك ارائه كند .

 

 

 

 

 

 

 


قیمت تجهیزات پزشکی دستگاه وکیوم آقایان دستگاه بخور سرد


ثبت نظر