نقش سترون كردن يا (استريل كردن) در تجهيزات پزشكي چيست ؟


نقش سترون كردن يا (استريل كردن) در تجهيزات پزشكي چيست ؟

   ما به عنوان يك شهروند هميشه از مراكز درماني بنا به نيازمان استفاده ميكنيم، ولي آيا از خودمان پرسيده ايم كه اين تجهيزات پزشكي، مربوط به مراكز درماني چگونه استريل مي شوند؟ نام ديگر استريل كردن سترون نيز مي باشد، كه در فرهنگ لغت انگليسي به استريل كردن (STERILIZATION) گفته مي شود. پس استريل كردن به يك عملي گفته مي شود كه در آن چيزهايي كه باعث انتقال ميكروب مانند (قارچ ها ، باکتری٬هاگ باکتری و ویروس ) مي باشد را از بين مي برد . و اين فرآيند ميكروب زدايي و استريل كردن بستگي به نوع و جنس تجهيزات پزشكي با يكديگر متفاوت مي باشند . اين تجهيزات پزشكي نيازمند به استريليزاسيون هاي مختلف كه شامل ( روشهاي گرمايي ، گرمايي مرطوب ، شيميايي و راديو اكتيو ، فيلتراسيون ) مي باشند . غالبا ما با اين عمل تمام تجهيزات پزشكي را عاري از انواع قارچ ها و باكتري ها و ... خواهيم كرد . به طور کلی فرقی نمی کند از چه نوع تجهیزات پزشکی و در کجا ،شما از آن استفاده می کنید. در بیمارستان ها، مطب و یا درمانگاه و یا منزل، طبیعتا کلیه تجهیزات پزشکی مربوط به مراکز درمانی استریل می شوند... ولی باید شما دقت بفرمایید که اگر از هر نوع تجهیزات پزشکی (دستگاه بخور، دستگاه وکیوم آقایان، توالت فرنگی، و.....)که در منزل استفاده می کند، حتما استریل شوند.

 پس ميتوان از اين گفته ها نتيجه گرفت كه هدف از انجام استريل كردن جلوگيري از انتقال عفونت هاي مختلف مي باشد . در ضمن به ياد داشته باشيد كه روش هاي استريل كردن تجهيزات پزشكي با مواد غذايي و ساير لوازماتي كه ما در طول روز با آنها سرو كار داريم متفاوت مي باشد . شايد در علم پزشكي بعضي از لوازمات پزشكي را با الكل يا مواد ديگر ضدعفوني كنند ولي در كارهايي مانند (جراحي ،  دندانپزشكي و ... ) بايد حتما از روش استريل كردن استفاده كنند . غالبا سطح ضدعفوني را به سه دسته (سطح بالا ، سطح متوسط و سطح پایین) تقسيم مي كنند .

دوستان و خوانندگان عزیز و ارجمند لطفا در جریان باشید که عبارات کلیدی و تبلیغاتی این متن عبارتند از (قیمت تجهیزات پزشکی ، دستگاه وکیوم آقایان، دستگاه بخور، تشک مواج و...) می باشد.

روشهای موجود در استریلیزاسیون تجهيزات پزشكي :

در بالا روشهاي استريليزاسيون هاي مختلف را به صورت تيتر وار عرض كردم كه در اين بخش از مقاله به توضيح مختصري از آنها را مي پردازم .

* روش حرارتي : در اين روش متخصصان از وسايلي مانند (اتوكلاو و فور) استفاده كرده و با فشار بخار و گرماي خيلي زياد ميكروارگانيسم ها را از بين مي برند .

* روش شيميايي : در اين روش براي استريل كردن وسايلي كه ضدعفوني كردن آنها با حرارت از بين نمي رود استفاده مي شود. و انواع ضدعفوني كننده هاي شيميايي زيادي وجود دارند كه مانند آب اكسيژنه و ...  كه براي استريل كردن وسايل متخصصان به كار مي برند .

يك سري عواملي هستند كه در موثر بودن مواد ضدعفوني نقش دارند كه عبارتند از :

 (غلظت ماده ضدعفونی کننده ، تعداد و نوع باکتری ، ساختمان شیمیایی ماده ضدعفونی کننده ، مدت زمانی که ماده ضدعفونی کننده در برابر باکتری یا اشیای آلوده قرار می‌گیرد) .

با همه اين گفته ها بايد توجه خاصي هنگام مراحل ضدعفوني كردن انجام داد كه مانند :

 (اول به سلامتي و ايمني پرسنل خود توجه كنيد شايد به آن مواد حساسيت داشته باشند ، متناسب با شرايط از مواد ضدعفوني كننده استفاده كنيم ، خصوصيات ضدعفوني كننده و ...) .

* روش پرتودهي : در اين شيوه به كمك تابش پرتوهاي ( گاما ، ايكس و فرابنفش ) استفاده مي كنند  .

* روش فيلتراسيون : اين روش آخرين راه استريل كردن مي باشد كه برای مایعات استفاده شده و شامل عبور دادن مایع از فیلترهای ریزبافت می‌باشد . بر اثر گرما چون ساختمان شيميايي يك سري از مواد مثل ويتامينها تغيير مي كنند بنابراين از اين شيوه استفاده مي كنند . در اين روش محلول را از روي صافي عبور داده و به دليل اينكه باكتريها از منافذ صافي بزرگترند روي صافي باقي مانده و سپس از مايع استريل جدا مي شوند .

در پزشكي يكسري تجهيزات پزشكي هستند كه خيلي حساس اند و بايد از روش هاي مربوط به خودشان براي استريل كردن استفاده كرد كه در زير به چند نمونه اشاره مي كنم .

وسايل پارچه اي : براي استريل كردن آن ها بايد از اتوكلاو استفاده كرد كه در ابتدا پارچه را دور يك پارچه اي دولايه بسته و سپس از اتوكلاو استفاده ميكنيم.

وسايل پلاستيكي : چون اين وسايل از جنس پلاستيك هستند نمي توان آنها را جوشاند و به همين منظور از مواد ضدعفوني كننده استفاده مي كنند .

وسايل لعابي : براي اين وسايل بهتر است از شيوه اتوكلاو استفاده كرد .

و در كلام پاياني براي ضدعفوني كردن سطوح حساسي مانند (دستگاه های آندوسکوپی، لاپروسکوپ ها، کاتترها، وسایل و تجهیزات پزشکی حساس) بايد از محلول نانوسيل استفاده كرد .

تهیه کننده: زهرا صبوری- شرکت فنی مهندسی بهساز

 

 

 

 


قیمت تجهیزات پزشکی دستگاه بخور سرد دستگاه وکیوم


ثبت نظر