نقش اصلی پرستاران در روند بهبودی در زخم بستر


نقش اصلی پرستاران در روند بهبودی در زخم بستر

پانسمان زخم بستر: زخم بستر به خاطر اینکه هزینه درمان آن بالا می باشد و در کیفیت و نحوه زندگی کردن نقش مهمی دارد به یکی از مسئله های مهم در پرستاری تبدیل شده است . ما در این مقاله به چند راهکار که توسط دانش پرستاری درجهت بهبود وضعیت بیماران زخم بستر مانند (بیماران آسیب نخاعی) که نیاز به پانسمان زخم بستر دارند می پردازیم . وقتی در بیمارستان و یا منزل کیفیت و کارایی یک پرستار در مقابل بیماران زخم بستر بالا باشد یقینا آن بیمار مراحل درمان راحت تری را پشت سر می گذارد .  زیرا دانش یک پرستار میتواند در زمینه هایی مانند (پيش بيني ، پيشگيري ، درمان زخم بستر و پانسمان زخم بستر) به مددجویان در پیشگیری از زخم بستر کمک کند . در وهله اول یک پرستار مجرب می تواند با شناسایی مواردی مثل : (كم تحركي ، بي اختياري ادرار يا مدفوع و ...) که قابل کنترل هستند ، از بروز زخم بستر جلوگیری کند . پس هر چقدر سطح و آگاهی پرستاران بالاتر باشد گام مهمی برای به حدالقل رساندن مشکلات بیماران آسیب های نخاعی و غیره خواهد بود . در این مقاله سعی و تلاش ما بر این بوده تا با بخشی از کارهای اعضای تیم سلامت ( پرستاران ) در خصوص زخم بستر شما را آشنا کنیم . پرستاران باید یک برنامه منظمی برای جابجایی بیمارانی که بستری های طولانی مدت دارند و یا از صندلی های چرخدار به مدت طولانی استفاده میکنند را طراحی کنند .

در ادامه به چند مورد از وظایف و نقش پرستاری در خصوص زخم بستر اشاره می کنم :

در گام نخست باید پرستار افرادی که در معرض خطر زخم بستر قرار گرفته اند و نیاز به پانسمان زخم بستر را دارند شناسایی کنند . در مرحله بعدی باید اقداماتی مانند شستشو های اولیه و حفظ و فراهم کردن محیط برای حفظ یکپارچگی پوست را انجام دهند . حتما باید یک انجمنی در بیمارستان با حضور پرستاران ، پزشکان و مسئولان سطح بالای بیمارستان ایجاد شود تا بررسی هایی در خصوص ریشه یابی زخم بستر در بیماران ایجاد شود .

آخرین نتایج پزشکی بدست آمده در خصوص زخم بستر

طبق آخرین دستاوردهای پزشکی بی تحرکی و بی اختیاری می تواند مهم ترین عوامل خطر برای ایجاد زخم بستر (زخم فشاری) باشد .

البته متذکر می شوم که ایجاد زخم بستر در بیماران می تواند به مقدار و طول زمانی که یک بیمار بستری می باشد بستگی داشته باشد .

جالب است بدانید که بروز زخم بستر در آقایان بیشتر از خانم ها بوده و بیشترین ناحیه هم باسن و شکم آقایان را در بر گرفته است .

و این مسئله به خاطر تجمع چربی هایی که در باسن و شکم بانوان بوده و سطح آمار بانوان در خصوص ایجاد زخم بستر را کاهش داده است .

یکی دیگر از دستاوردهای  جالب پزشکی در خصوص زخم بستر این است افرادی که مصرف دخانیات دارند درصد مبتلا شدن به زخم بستر در این افراد بالاتر می باشد .

  در انتها به چند راهکار در خصوص جلوگیری از پیشرفت زخم بستر می پردازیم . ( جابجایی منظم بیمار و مرطوب نگه داشتن محل زخم بستر بیمار و نکشیدن ملحفه بر روی بیمار و ماساژ ندادن پوست بیمار ) .

برای خرید پانسمان زخم بستر به سایت Dam.ir  ارائه دهنده کلیه خدمات و تجهیزات پزشکی مراجعه فرمایید.

 

 


   مطالب مرتبط:

جلوگیری از پدیدار گشتن زخم بستر

 راههای درمان زخم بستر ( پانسمان زخم بستر ) در منزل

 

 

 

 


قیمت تجهیزات پزشکی دستگاه وکیوم بانوان دستگاه وکیوم آقایان پانسمان زخم بستر

اشتراک گذاری:      فیسبوک -  تویتر -  لینکدین -  گوگل پلاس
ثبت نظر