ماسک اکسیژن چیست و این وسیله چه کاربردی دارد؟


ماسک اکسیژن چیست و این وسیله چه کاربردی دارد؟

اجاره کپسول اکسیژن در تهران:

شما می توانید، در صورت نیاز به کپسول اکسیژن، آن را از فروشگاه اینترنتی دَم تهیه نمایید. این فروشگاه با اجاره کپسول اکسیژن در تهران، سعی نموده با بهترین کیفیت و قیمت مناسب، به بهترین شکل ممکن به شهروندان عزیز تهرانی،خدمت رسانی کند.  با ما همراه باشید، در مقاله زیر جهت آشنایی بیشتر با انواع ماسک اکسیژن....

تعریف ماسک اکسیزن:

یک وسیله ای است برای انتقال دادن گاز آکسیژن از مخزن انبار کننده به شش ها است تا بیمار بتواند به راحتی تنفس داشته باشد. این محفظه ی مهم دهان و بینی بیمار را می پوشاند و یا در نوع دیگر ممکن است صورت بیمار را نیز بپوشاند.جنس این نوع ماسک معمولا از پلاستیک و سیلیکون و کا یوچو می باشد که در بازار موجود است و برای بیماران مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع ماسک اکسیژن:
ماسک ساده: این نوع ماسک یک وسیله است که برای اکسیژن رسانی با چگالی کمتر برای بیمارانی که نمی توانند با بینی تنفس داشته باشند و با دهان تنفس می کنند استفاده می شود،در استفاده از این ماسک برای بیماران باید دقت داشته باشیم که نباید جریان اکسیژن کمتر از پنج لیتر در دقیقه باشد. این نوع ماسک معایب و مزایایی شامل موازد زیر دارند.
معایب: به صورت و گونه های بیمار فشار می آورد. و نباید طولانی مدت استفاده شود
مزایا: استفاده از آن برای بیمار راحت و آسان است .
و بهتر است فقط برای بیمارانی استفاده شود که با دهان نفس می کشند.
ماسک کیسه دار: این نوع از ماسک معمولا از کیسه ذخیره کننده با یک دریچه ساخته شده است که هوای بازدمی به داخل کیسه بازگشت ندارد و اکسیژن دهی بالایی دارد.
ماسک کانولای بینی: این ماسک برای بیمارانی که بطور کلی از بیماری هیپوکسی رنج می برند استفاده میشود. مقدار اکسیژن دهی آنها یک تا شش لیتر در دقیقه می باشد. اگر بیشتر باشد باعث تحریک مخاط و بلع هوایی بیمار میشود. این نوع ماسک ها معایب و مزایایی هم دارند که شامل موارد زیر می باشد.
معایب: باعث تحریک مخاط بیمار میشود و به دلیل سفت بستن به صورت و گونه های او فشار می آورد.
مزایا: چون این نوع از ماسک ها خیلی کم وزن و سبک هستند در نتیجه حمل و نقل آن آسان است. و بیمار بدون سختی آن را تحمل می کند . و اگر بیمار در حین استفاده از ماسک نیاز به خوردن و آشامیدن داشته باشد به راحتی میتواند آن را قطع کند . و اکسیژن رسانی بالایی دارد. و برای بیمار محدودیت در نظر نگرفته میشود. در بیمارانی که با مونوکسید کربن مسموم شده اند از این نوع ماسک استفاده میشود.
ماسک ونچوری:
یکی دیگر از ماسک ها ، ماسک ونچوری هست که در تجهیزات پزشکی از آن برای اکسیژن درمانی بیمار استفاده میشود ، این ماسک بسیار ساده ، ولی در عین حال بسیار مفید می باشد.

یکی از روش های دیگر برای کمک به بیمارانی که مشکلات تنفسی دارند اکسیژن درمانی با ماسک ونچوری می باشد. با استفاده از این وسیله اکسیژن با جریان و شدت بیشتری به بیمار ارایه می شود.
ریه های همه ی انسان ها به طور طبیعی معمولا از هوای اطراف بیرون اکسیژن را به سمت خود جذب می کنند.
ولی اگر فردی بیماری خاصی داشته باشد، این امر باعث میشود که بیمار به خوبی نتواند اکسیژن را جذب کند. و در واقع مشکلی در ریه های او پدید می آید و به راحتی نمی تواند اکسیژن رسانی انجام دهد، در این مواقع با ماسک ونچوری مشکل تنفسی بیمار حل می شود و این ماسک باعث میشود که ریه های بیمار اکسیژن درمانی شود و تنفس خوب و راحتی داشته باشد و نفس کشیدن برای بیمار آسان تر می شود.

معمولا اکسیژن درمانی در بیمارستان و همچنین در منزل نیز انجام می شود و بعضی از بیماران از یک کپسول اکسیژن و ماسک ونچوری برای رفع مشکل تنفسی خود در منزل از آن استفاده می کنند، این نوع از ماسک بیشتر در افرادی استفاده می شود که بیماری هیپوکسی حاد یا مزمن دارند. و همچنین بیمارانی که از مشکل انسداد ریوی رنج می برند بسیار مفید و با ارزش است. 

در ماسک ونچوری آداپتوری نصب شده است که مقدار معینی از اکسیژن را با هوا ترکیب می کند و اکسیزن را تحت کنترل قرار می دهد و آن را با غلظت تعیین شده به بیمار می رساند. و اکسیژن از طریق لوله و ماسک به بیمار منتقل می شود.

ماسک ونچوری به بیمارانی که نیازمند اکسیژن با غلظت بالا هستند بسیار مفید می باشد.
هوای اضافی در اثر نفس کشیدن بیمار با دی اکسید کربن از ماسک بیرون می رود و بعد از آن اکسیژن با غلظت ثابتی به بیمار منتقل می شود و این جریان توسط آداپتوری که بر روی دستگاه نصب شده است بخوبی انجام می شود.
همچنین این ماسک قابلیت این را دارد که غلظت اکسیژن را تا ۵۰ درصد فراهم می کند و تا ۱۰ لیتر در دقیقه به بیمار اکسیژن رسانی می کند. که مقدار آن توسط پزشک به بیمار تعیین می شود.
یکی دیگر از جاهایی که از این ماسک استفاده می شود درعمل های جراحی می باشد. بیمارانی که مورد عمل جراحی قرار می گیرند موقع به هوش آمدن حالت های تهوع و استفراغ دارند و این وضعیت برای بیمار بسیار سخت و اذیت کننده است.

 عبارات کلیدی این مقاله عبارتند از : اجاره کپسول اکسیژن در تهران، کپسول اکسیژن 

 

 

 


اجاره کپسول اکسیژن در تهران کپسول اکسیژن


ثبت نظر