راههای درمان زخم بستر ( پانسمان زخم بستر ) در منزل


راههای درمان زخم بستر ( پانسمان زخم بستر ) در منزل

   بررسی علل ، علائم و راههای درمان زخم بستر ( پانسمان زخم بستر ) در منزل

زخم بستر اصولا از نظر پزشکی به آسیب رسیدن برخی بافت های بدن در اثر فشارهای طولانی مدت گفته می شود که برای بیمار این مرحله بسیار دردناک می باشد . در حقیقت اگر بعد از مشاهده زخم بستر ، پانسمان زخم بستر صورت نگیرد و راهکارهایی برای آن اندیشه نشود آن زخم شاید سطحی به یک زخم عمیق تبدیل شود . که در نهایت با عدم انجام پانسمان زخم بستر با عفونت هایی این زخم ها خود را نمایان می کند . شاید فکر کنید زمانی که شخصی به این وضعیت دچار شد در منزل چه راهکارهایی را می توانید تدبیر کنید تا در بهبودی وضعیتش کمک کرده باشید . امروز در این مبحث بدون اتلاف وقت چند روش خانگی و خیلی موثر را برایتان بازگو می کنیم .

1-  روغن نارگیل : یکی از روش های مناسب برای پانسمان زخم بستر مصرف روغن نارگیل به دلیل وجود اسید های چرب در آن می باشد . نحوه مصرف : مقداری از روغن را برداشته و به آرامی قسمت هایی که دچار زخم بستر شده مالیده تا روغن نارگیل کاملا جذب پوست شود .

در ضمن به یاد داشته باشید که هرگز هنگام ماساژ دادن هیچ گونه فشاری بر روی نواحی زخم بیمار وارد نشود .

2- عسل : یکی از گزینه های دیگری که در روند بهبودی شما می تواند موثر باشد استفاده از عسل می باشد . نحوه مصرف : مقداری از عسل را روی پوست آسیب دیده گذاشته و بعد از 30 دقیقه آن را شست و شو دهید . به خاطر اینکه طبع عسل گرم می باشد خونرسانی بهتری در ناحیه آسیب دیده به وجود می آید و نتیجه مطلوب تری را در روند بهبودی شما تجربه می کنید .

3- آب شور : شاید گزینه های مختلفی را برای شست وشوی زخم بستر انتخاب کرده باشید ولی باز ممکن است که زخم ها به خوبی تمیز نشده باشند . استفاده از آب شور در چندین نوبت در طی روزهای مختلف می تواند پوست های مرده و شل بیمار را التیام دهد . نحوه مصرف : در این روش ابتدا 2 ق چ نمک را در یک فنجان آب مخلوط کرده و آن را روی حرارت بجوشانید و بعد از خنک شدن آنرا روی زخم بمالید .

4- آلوئه ورا : آلوئه ورا به خاطر رطوبتی که دارد می تواند یکی دیگر از گزینه های موثر در درمان زخم بستر و قبل از پانسمان زخم بستر باشد . نحوه مصرف : ابتدا آلوئه ورا را برش دهید و مواد درون گیاه را استخراج کرده و روی زخم مالیده و بعد از خشک شدن با یک پارچه تمیز آن را پاک کنید .

5- زردچوبه : از زمانهای خیلی دور از زردچوبه برای برطرف کردن التهابات استفاده می کردند . به دلیل اینکه زردچوبه خاصیت ضدعفونی کنندگی که دارد در درمان زخم بستر هم مورد استفاده قرار میگیرد . نحوه مصرف : ابتدا زخم را با آب شور شستشو داده و سپس روی ناحیه ی مورد نظر زردچوبه ریخته و سپس آن ناحیه را پانسمان کنید . اگر می خواهید به بهبودی سریع تر دست پیدا کنید حتما این گزینه را روزی سه بار انجام دهید .

6- پدهای ژل ، کوسن و تشک : می توانید این گزینه ها را روی ناحیه ی مورد نظر مثلا پاشنه پا گذاشته تا از ایجاد زخم بستر جلوگیری کنید .

7- روغن اسطوخودوس : مخلوط روغن نارگیل و اسطوخودوس می تواند یک معجون بسیاری عالی برای پانسمان زخم بستر باشد . نحوه مصرف : 6 قطره روغن اسطوخودوس یا (روغن بابونه) با 15 میلی گرم روغن نارگیل را مخلوط کرده و روی زخم بستر بمالید . بهتر است این روش را روزی 2 بار در منزل برای فرد بیمار برای تسریع در درمانش انجام دهید .

8- الکل : 1 ق غ الکل را به پنبه آغشته کرده و به آرامی روی زخم بمالید و سپس برای جلوگیری از تحریک زخم حتما از کرم های مرطوب کننده استفاده کنید .

9- مصرف مکمل ها و غذاهای ویتامین c  : فرد بیمار در روز به مقداری ویتامین c نیاز دارد که میتوانید از طریق مکمل و یا برخی غذاها این مقدار را مصرف کند .

10- سفیده تخم مرغ : همراه بیمار حتما روزی 1 الی 2 بار یک عدد سفیدی تخم مرغ را بر روی محل زخم بمالد .

11- وازلین : ابتدا محل زخم را با محلول سالین شستشو داده و در مرحله بعدی وازلین را روی محل مورد نظر مالیده و در نهایت با گاز استریل آن را پانسمان کنید .

12- اگر روغن زیتون خالص در دسترس دارید روزی 1 الی 2 بار محل آسیب دیده را با روغن زیتون آغشته کرده و بعد از 30 دقیقه آن را شستشو دهید .

13- سرکه : 1 فنجان آب را با مقداری سرکه مخلوط و گاز استریل و این مایع را روی محل آسیب دیده گذاشته و کافیست روزی 2 بار این کار را انجام دهید .

این مطلب ادامه خواهد داشت.....

 با ما همراه باشید با مقالات بسیار مفید و فنی در خصوص پانسمان زخم بستر در سایت Dam.ir

 


   مطالب مرتبط:

جلوگیری از پدیدار گشتن زخم بستر

 

 

 

 


قیمت تجهیزات پزشکی دستگاه وکیوم بانوان دستگاه وکیوم آقایان پانسمان زخم بستر


ثبت نظر