راهنمایی های لازم در خصوص پانسمان زخم بستر


راهنمایی های لازم در خصوص پانسمان زخم بستر

   آیا می دانید زخم بستر چیست ؟ و راه های مقابله و پیشگیری از آن چیست ؟

در مورد نحوه تعویض پانسمان زخم بستر اطلاعات دارید ؟ دراینجا به همه این مباحث امروزخواهیم پرداخت . زخم بستر (زخم فشاری) به نوعی از زخم ها گفته می شود که به خاطر فشارهای طولانی مدت بر قسمت های مختلف بدن به خصوص نقاط جراحت ایجاد می شود .

یک بیمار ممکن است به دلایل زیادی نیاز به پانسمان زخم بستر داشته باشد مانند :

(خوابیدن طولانی‌ مدت در یک وضعیت ثابت ، افراد مبتلا به دیابت نوع دو ، نشستن طولانی بر روی ویلچر و ...) می‌تواند به بخشی از پوست یا بافت بدن آسیب بزند . و بهتر است این را هم بدانید که این مشکل بیشتر در ناحیه ی باسن ، شانه ، ستون فقرات ، پشت دست و کمر، پاشنه ، مچ پا و یا پوست پشت زانو اتفاق می‌افتد . اگر نسبت به زخم بستر بی توجه باشید و پانسمان آن را به شیوه اصولی انجام ندهید و درمان اصولی برای آن تدبیر نکنید با جان فرد در حقیقت بازی کرده اید . در واقع وجود این زخم ها باعث میشوند که جریان خون و مواد مغذی و اکسیژن به سلول های درون بدن نرسیده و نیاز به پانسمان کردن زخم بستر فرد داشته باشد . زیرا اگر بی دقتی نسبت به پانسمان زخم بستر فرد آسیب دیده داشته باشید سلول های سالم بدن می میرند و این امر موجب شده زخم فرد بیمار گسترش پیدا کند .

مراحل تشخیص زخم بستر توسط متخصصین بالینی

1- روزهای اول که زخم در حال شکل گیری است رنگ پوست تغییر کرده و این مرحله عوارض کمتری داشته و بعد از چند روز فرد بهبودی کامل را بدست می آورد .

2- در مرحله بعدی پوست باز شده و احتمال عفونت کردن زخم بسیار بالاست و زخم به رنگ صورتی و قرمز تبدیل شده که بهبودی این مرحله چند هفته زمان می برد .

3- اگر پانسمان زخم بستر در این مدت به خوبی صورت نگیرد وارد مرحله سخت تری شده که زخم بر لایه های چربی اثر گذاشته که درمان آن چندین ماه زمان میبرد .

4- آخرین مرحله زخم بستر به استخوان و ماهیچه ها رسیده و این مرحله فشار بیشتری بر پوست وارد شده و چربی کمتری برای محافظت وجود داشته و مرحله بسیار بحرانی میباشد .

آیا تا به حال فکر کرده اید وقتی می خوابیم به طور غیر ارادی وضعیت خودمان را تغییر میدهیم و اجازه می دهیم که نوبتی به همه جای بدن خونرسانی صورت بگیرد . ولی در یک بیمار اینگونه نیست و مدت ها در یک وضعیت ثابت می ماند و این عمل باعث می شود که خونرسانی صورت نگرفته و پوست حالت مردگی به خود بگیرد .

استراتژی های مراحل پیشگیری از زخم بستر

تغییر دادن نحوه خواب بیمار : اگر وضعیت خواب بیمار را تغییر دهید که فشار کمتری بر زخمش وارد شود اصلی ترین راه پیشگیری از پانسمان زخم بستر را در پیش گرفته اید .

تغذیه مناسب : بهتر است یک برنامه غذایی مناسبی را برای فرد بیمار لحاظ کنید زیرا پروتئین و سبزیجات و زینک و ... نقش مهمی در بهبود زخم بستر دارد .

استفاده از بالش های هوایی : کارایی این بالش ها به گونه ای می باشد که فشار کمتری بر زخم وارد شده و خون بیشتری در سلول ها جریان پیدا میکنند .

اگر شما تمام مراحل ذکر شده را جهت پیشگیری در خصوص زخم بستر انجام داده اید ولی باز دچار زخم بستر شدید می توانید برای درمان از پانسمان زخم بستر استفاده کنید . این پانسمان های زخم بستر حاوی سلول های بنیادی بوده و استفاده از آن باعث می شود که بافت های از بین رفته در فرد بیمار دوباره ترمیم شود . و پانسمان زخم بستر یک محیط مرطوبی را برای زخم به وجود آورده و مثل یک محافظ از عوامل بیماری زا به درون زخم جلوگیری می کند .

نکات مهم و کلیدی در خصوص پانسمان زخم بستر

1)      استریل و تمیز بودن نوع پانسمان زخم بستر .

2)      پانسمان باید حالت جذب باشد زیرا اگر عرق پوست بخار نشود اطراف زخم مرطوب بوده و محیطی بسیار عالی برای رشد باکتری ها ایجاد می شود .

3)      قبل از اینکه به پانسمان زخم بستر بپردازید حتما دست های خود را شسته و با الکل ضد عفونی کنید .

4)      هنگام پانسمان زخم بستر از حرف زدن و عطسه و سرفه کردن بپرهیزید .

5)      هنگامی که روی زخم را پانسمان کردید ولی باز اگر خونریزی از آن به بیرون نفوذ کرد هرگز پانسمان را بر ندارید بلکه مجددا روی آن را پانسمان کنید .

6)      قبل از اینکه زخم را پانسمان کنید زخم را به طور کامل مورد بررسی قرار دهید .

7)      حدالمقدور هنگام پانسمان زخم بستر از دستکش و ماسک استفاده کنید .

نکته : نوع پانسمان زخم بستر به چند عامل (نوع و شدت زخم ، محل زخم ) بستگی دارد که این پانسمان ها باعث میشوند که ضریب ابتلا به عفونت چندین برابر کاهش پیدا کند .

انواع پانسمان زخم بستر و چگونگی مراحل استفاده از آن

  • پانسمان هیدروکلوئید : این نوع پانسمان ها بیشتر در سوختگی ها ، زخم های خفیف ، زخم های فشاری و زخم های وریدی مورد استفاده قرار می گیرد .
  • پانسمان هیدروژل : در زخم هایی که کمی دردناک هستند ، زخم های فشاری ، سوختگی های درجه ۲ یا بالاتر و زخم های عفونی استفاده می شود .
  • پانسمان آلژینات : در زخم های متوسط و بزرگ و زخم های وریدی مورد استفاده قرار می گیرد .
  • پانسمان کلاژن : کارایی این پانسمان بیشتر در مواردی مانند زخم بستر، زخم های مزمن ، زخم های جراحی می باشد .

و در پایان می توانم فقط بگویم به کمک یک تیم مجرب از جمله پزشک ، متخصص تغذیه و اورتوپت و فیزیوتراپ می توان به فرد آسیب دیده کمک کرد .

 


   مطالب مرتبط:

جلوگیری از پدیدار گشتن زخم بستر

 راههای درمان زخم بستر ( پانسمان زخم بستر ) در منزل

 

 

 

 


قیمت تجهیزات پزشکی دستگاه وکیوم بانوان دستگاه وکیوم آقایان پانسمان زخم بستر


ثبت نظر