آشنايي اوليه در خصوص زخم بستر (بدسور)


آشنايي اوليه در خصوص زخم بستر (بدسور)

 بيماران اساسا زخم بستر را با نام هايي مانند : بد سور یا زخم فشاری مي شناسند كه يك  ضایعه ای بوده که روي پوست بر اثر فشار بر پوست ایجاد میشود . اين نوع از زخم بسترها در جاهايي از بدن ايجاد شده که در بین گوشت بدن هيچ عضله ای وجود نداشته باشد مانند پاشنه و بین باسن ها . اين گونه از زخم ها بیشتر در افرادي که بر اثر شكستگي يا كهولت سن مجبورند برای مدت طولانی در یک وضعیت ثابت بخوابند ايجاد شده كه درمان آن بسيار طولاني است .

روش هاي پانسمان در زخم بستر (بدسور)

برای جلوگيري از عفونت ، باید زخم ها را تمیز نگه داشته و اگر زخم كم بود میتوان با صابون شسته ولی در غير اين صورت باید با محلول هاي مخصوص انجام شود . مي توان براي ممانعت از ورود ميكروب به داخل زخم ها به روش هاي مختلف نظير : فوم ، گاز و ژل كه پزشك توصيه مي كند زخم ها را پانسمان كرد . 

اقدامات لازم براي مداواي زخم بستر (بدسور)

در وحله اول به بیمار با تجويز پزشك داروهایی داده میشود  كه كمي درد كاهش يافته و در صورت عفوني بودن زخم به بیمار آنتی بیوتیک داده میشود . در اين مرحله وضعیت تغذیه بیمار بهتر شده ودر ضمن ویتامین سی و روی به بهبود زخم کمک زيادي كرده و در موارد اسپاسم عضلات از یک شل کننده عضلانی استفاده میشود .

مراحل ايجاد زخم بستر (بدسور)

ايجاد زخم بستر اصولا شامل چند مرحله بوده كه این مراحل به ترتيب عبارتند از :

در اولين مرحله پوست سالم بوده و بيمار اگر پوستي روشن داشته باشد پوستش تغيير رنگ داده و پوستش دردناك و سفت سردتر يا گرمتر از هميشه تبديل مي شود . در مرحله دوم لایه رویی پوست از بین رفته و يك فرورفتگي به رنگ صورتي يا قرمز در محل ايجاد شده و ممكن است در محل تاول هم ايجاد شود . در مرحله سوم چربی زیر پوست معلوم بوده و زخم گودتر شده و ته زخم بافت مرده زرد رنگی ديده شده  كه اين آسیب ممکن است به زیر پوست سالم هم نقب بزند . در مرحله آخر عضله ، تاندون یا استخوان آشكار شده و آسیب زياد شده و به زیر پوست به ظاهر سالم هم گسترش یافته است .

 


قیمت تجهیزات پزشکی دستگاه بخوز دستگاه وکیوم زخم بستر تشک مواج توالت فرنگی


ثبت نظر